55,00 zł
38,00 zł
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zeszyty Maryjne 5(161) wrzesień- październik 2024
Zeszyty Maryjne 5(161) wrzesień- październik 2024
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju 3(105) lipiec-wrzesień 2024
Matka Pokoju 3(105) lipiec-wrzesień 2024
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne 4(160) lipiec-sierpień 2024
Zeszyty Maryjne 4(160) lipiec-sierpień 2024
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne 3(159) maj-czerwiec 2024
Zeszyty Maryjne 3(159) maj-czerwiec 2024
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju 2024 PRENUMERATA ROCZNA Kwartalnik poświęcony wychowaniu do pokoju
Matka Pokoju 2024 PRENUMERATA ROCZNA Kwartalnik poświęcony wychowaniu do pokoju
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju 2(104) kwiecień-czerwiec 2024
Matka Pokoju 2(104) kwiecień-czerwiec 2024
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju nr 1(103) styczeń- marzec 2024
Matka Pokoju nr 1(103) styczeń- marzec 2024
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne 2(158) marzec-kwiecień 2024
Zeszyty Maryjne 2(158) marzec-kwiecień 2024
Z Maryją, na drodze krzyżowej i w radości Zmartwychwstania
Do rąk naszych Czytelników oddajemy wielkopostny numer „Zeszytów Maryjnych”, który w bieżącym roku wprowadza nas w radość Zmartwychwstania Pańskiego. Nie zatrzymujemy się zbyt długo na Golgocie, bo bliski jest poranek zwycięstwa i chwały Zbawiciela. Schodząc z miejsca ukrzyżowania, Maryja już żyła nadzieją spotkania ze Zmartwychwstałym. Ta Jej radość i nas ponagla do zjednoczenia z Chrystusem w chwale nieba.
W szkole Maryi, bo tym jest lektura „Zeszytów Maryjnych”, poznajemy Matkę Zbawiciela, by od Niej uczyć się miłości dla Chrystusa i wierności Jego słowom. Wpatrzeni w oblicze Tej, która jest najwspanialszym arcydziełem Stwórcy, pielęgnujemy w sobie piękno, którego Dawcą jest Bóg: piękno łaski i cnót. „Zeszyty” inspirują, by na wzór Maryi każdego dnia, na drogach codzienności żyć wiarą paschalną, o której tak pisze Danuta Mastalska w bieżącym numerze: „Maryja, podążając za Zbawicielem w takiej wierze, stanęła wreszcie pod Jego krzyżem, uczestnicząc w Ofierze Baranka Paschalnego. Tym samym był to kulminacyjny moment dla Jej paschalnej wiary. Tutaj bowiem dotyka Ją najboleśniejsza z prób dla Jej wiary. Najboleśniejsza i najciemniejsza. Maryja przecież nie wszytko teraz rozumie, a Jej miłość macierzyńska nie potrafi się pogodzić z nieopisanym barbarzyństwem, okrucieństwem męki i śmierci jedynego Syna. Patrząc tylko po ludzku, mogłaby zachwiać się w wierze i kierować ku Bogu swój gorący sprzeciw.
Jednak Maryja nie czyni tego, ale w swej paschalnej wierze jest gotowa przyjąć, pogodzić się z tą straszliwą, a zarazem odkupieńczą Ofiarą, i rzeczywiście się godzi – powtarza swoje fiat wypowiedziane kiedyś Bogu. Czyni to, pomimo iż jest to dla Niej godzina ciemności, ofiara z potrzeby zrozumienia do końca tego, co się wydarza; ofiara macierzyńskiego Serca. To jest najgłębsza pascha Jej wiary. Wiary, która jest zarazem zawierzeniem Bogu i wydaniem się Mu we wszystkim na dobre i złe. Z pełną zgodą ufającego Serca, z nadzieją pokładaną w Nim do końca mimo wszystko, a nawet tym bardziej w godzinie ciemności, w „umieraniu” Jej Serca pod krzyżem. Jednakże, tak jak Pascha Chrystusa została zwieńczona Zmartwychwstaniem, tak paschalna wiara Maryi w niej święciła swój tryumf, doświadczenie radości i szczęścia”.
Zechciejmy, pociągnięci prawdą o paschalnej wierze Maryi, naszej Przewodniczki po drogach wiary, poszukać w głębi swojego serca radości, która należy do zwycięstwa Ukrzyżowanego. Zapewne pomoże w tym najnowszy numer „Zeszytów Maryjnych”.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne 6(156) listopad - grudzień 2023
listopad-grudzień 2023
Z Maryją, Strażniczką naszej wiary
Czytelnicy „Zeszytów Maryjnych” to wierzący w Chrystusa, którzy drogi swojej codzienności przemierzają wraz z Maryją, Matką Jezusa i Matką wierzących. Jej zawierzają siebie, swoje rodziny i trudy życia. Ona prowadzi ich do Syna. Uczy dobrego życia.
Autorzy bieżących „Zeszytów” w dziale Z Maryją w drodze pokazują, jak umacniać swoją wiarę pośród świata, który chce nas przekonać, że Boga nie ma. Wskazują, gdzie jest pulsujące źródło życia wiarą i jak do niego dojść. W tematyce poświęconej rodzinie można przeczytać, jak budować dobre relacje z dzieckiem, by mama i tata byli przyjaciółmi, i jak dzieciom przekazywać wiarę w świecie pełnym realnych zagrożeń dla chrześcijańskich wartości. Polecamy artykuł pani Danuty Mastalskiej o bolesnej codzienności, która doświadcza nas samotnością, demonicznym zjawiskiem „zapomnienia”. Autorzy zachęcają, by widzieć w tym wszystkim Maryję, Ją naśladować i ufnie prosić, by swoim wstawiennictwem wspierała nas na drogach codzienności.
Szósty numer „Zeszytów” trafia do rąk Czytelników w wyjątkowym liturgicznym czasie listopadowych dni modlitwy za zmarłych i w okresie Adwentu. Z Maryją, Patronką ostatniego dnia, patrzymy w kierunku nieba, ku Temu, który „utkał nas z miłości”. Z Nią też, w okresie Adwentu, przygotowujemy nasze serca na tę chwilę, w której zakończy się nasze ziemskie życie i staniemy przed Obliczem Pana. To dobry czas, by przyjrzeć się swojej wierze i odpowiedzieć sobie na pytanie, dokąd zmierzam? Pomoże w tym Maryja, Strażniczka naszej wiary.
W dziale Pielgrzymujemy do… prezentujemy Czytelnikom sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie. Zachęcamy do zapoznania się z bardzo ciekawą historią figury Niepokalanej Pani z Jazłowca.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne 1(157) styczeń - luty 2024
Zeszyty Maryjne 1(157) styczeń - luty 2024
Przyjąć Zbawiciela i Jego Matkę
Radość Bożego Narodzenia to świętowanie obecności Boga pośród nas, w Kościele i w sercach wiernych. Przyjmujemy do naszego życia Chrystusa – Zbawiciela świata, Księcia Pokoju, który jest obecny w życiu każdego człowieka i mówi: «Pokój wam»
Rozważając poszczególne teksty „Zeszytów Maryjnych”, przybliżamy się do Maryi, by przyjąć Ją jako Patronkę chorych, która wyprasza nam łaskę zdrowia i uczy nas pokory w obliczu słabości w chorobie i w cierpieniu.
Przyjmujemy Ją jako gorliwą Służebnicę, która trwała mocno w wierności Bogu i w wytrwałym podążaniu ku Niemu. „Poddaje się Bożemu prowadzeniu, choć czasami przyjdzie Jej kroczyć drogą w ciemnościach i w cierpieniu. Wie jednak, że w wierności Bożej woli tkwi sens Jej życia. Idzie naprzód, bo miłuje” – czytamy w „Słowie” ks. Janusza Kumali MIC, redaktora naczelnego „Zeszytów”.
Przyjmujemy Maryję jako Nauczycielkę życia w imię miłości i pokoju, zwłaszcza ku tym, których nie lubimy, którzy są naszymi wrogami, rywalami, przeciwnikami. Jak pisze autorka tekstu, Maria Nowakowska: „Jezus tuli ich w swoich ramionach tym mocniej, im więcej miłości im brakuje. Tego oczekuje i od nas – życia w imię Miłości, która jednoczy, a nie dzieli”.
Przyjmijmy Maryję jako Matkę, która czuwa i troszczy się o dobro naszego życia, kieruje nim i nas chroni. A obecna w swoich sanktuariach – domach Matki, czeka na swoje dzieci. W tym numerze „Zeszytów” pielgrzymujemy do Świdnicy, sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.
Zapraszamy do owocnej lektury i zachęcamy do PRENUMERATY na rok 2024
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne 2024 PRENUMERATA ROCZNA
Zeszyty Maryjne 2024 PRENUMERATA ROCZNA
Matka ludzkich serc
Dlaczego o Maryi? Jeden z działów „Zeszytów Maryjnych” nosi nazwę „Oto Matka twoja (J 19,27)”. Te słowa Chrystusa, wypowiedziane w najdramatyczniejszym momencie historii ludzkości, lecz i najważniejszym, mówią o miłości Boga do człowieka: Oto daję ci Matkę, Tę, która ukochała Mnie miłością doskonałą, a teraz tą miłością będzie kochała moich uczniów, moich naśladowców. Nie jesteście sierotami, bo macie Matkę. Ona was do mnie przyprowadzi.
Temu służą „Zeszyty Maryjne”, by nikt nie czuł się niekochany, samotny, porzucony, zdradzony, smutny, zalękniony, zagubiony, bo jest Matka, która otrze łzę, pocieszy i wyjedna u Syna potrzebne łaski, wskaże drogę. Jest blisko każdego człowieka, tak jak była z Synem na drogach Palestyny aż na Golgotę. Maryja jest Matką ludzkich serc.
O tym mówią „Zeszyty Maryjne” – o Matce ludzkich serc. Pomagają POZNAĆ Maryję, UMIŁOWAĆ Maryję, NAŚLADOWAĆ Maryję. Tego chce Jej Syn. Maryja – jak przeczytamy w najnowszym numerze „Zeszytów” – „wskazuje nam na Chrystusa i do Niego prowadzi. Chce nas widzieć w społeczności zbawionych przyszłego wieku” (D. Mastalska, s. 17).
Przeczytaj i daj się pociągnąć ku tej miłości Maryi, którą zachwycił się Chrystus, nasz Zbawiciel. Dołącz do naszego GRONA kochających Maryję dzieci i przez Nią ukochanych.
Dostępność: brak towaru
30,00 zł
Matka Pokoju nr 4(102) październik -grudzień 2023
Matka Pokoju nr 4(102) październik-grudzień 2023
Kwartalnik poświęcony wychowaniu do pokoju
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne nr 5(155) wrzesień - październik 2023
Zeszyty Maryjne nr 5(155) wrzesień - październik 2023
Nauczycielka
Dlaczego „Zeszyty”? Maryja jest najdoskonalszą Nauczycielką miłości Boga i wierności Jego nauczaniu. Jej życie jest jak wytyczony przez Boga pośród zamętu tego świata szlak, którym uczniowie Chrystusa mogą bezpiecznie zdążać na wyżyny świętości, z Maryją, która zawsze jest przy Jezusie. Lepiej poznając Matkę Bożą i podążając Jej śladami, w czym pomagają „Zeszyty”, chrześcijanin z radością w sercu przeżywa swoją bliskość z Panem i z gorliwością realizuje powierzone sobie zadanie służby w Kościele.
Zróbcie wszystko, cokolwiek powie wam mój Syn – te słowa Nauczycielki życia chrześcijańskiego są wprowadzeniem do tekstów „Zeszytów Maryjnych”. I jak w każdym numerze, również i tym najnowszym, autorzy zapraszają do podjęcia tego Maryjnego wezwania, by z gorliwością wiary, nadziei i miłości kształtować swoją codzienność. Nieraz jest ona trudna, bolesna, pełna zawiłości, lecz z Maryją, która uczy zaufania Bogu i życia nadzieją złożoną w Bogu, wszelkie troski postrzega się opromienione Bożą miłością. Miłością, która przynosi ocalenie na wieczność – o czym w najnowszym numerze „Zeszytów”.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju nr 3(101) lipiec-wrzesień 2023
Matka Pokoju nr 3(101) lipiec-wrzesień 2023
Drodzy Czytelnicy!
Ludzkie życie można nazwać nieustannym poszukiwaniem pokoju. Stale nosimy w sobie tęsknotę za pełnią pokoju naszego serca. Boleśnie bowiem doświadczamy wewnętrznego rozdarcia spowodowanego grzechem. Stąd też droga ku pokojowi serca prowadzi przez wewnętrzne nawrócenie i otwarcie się na Bożą łaskę. Im bardziej pozwalamy, aby Bóg przemieniał nas swoją łaską, tym mocniej doświadczamy błogosławieństwa pokoju. Od pokoju serca droga prowadzi do naszych bliźnich, którzy coraz bardziej stają się dla nas bliscy, a mniej obcy. A to oznacza budowanie pokojowych relacji, gotowość przebaczania, niesienia pomocy i współpracy. Ciesząc się wewnętrznym pokojem, czynimy pokój wokół nas. Jeśli zaś brakuje go w naszym sercu, to zabraknie go również w naszych relacjach z ludźmi.
Czas wakacji jest okresem, w którym szukamy odpoczynku i możliwości regeneracji naszych sił fizycznych i psychicznych. Często szukamy zatem spokoju, aby oderwać się od szarej i męczącej codzienności. Nie zapominajmy jednak o tym, aby zadbać o duchową sferę naszego życia. Odpoczniemy tak naprawdę wtedy, kiedy odnowimy nasze wnętrze, uporządkujemy je i wprowadzimy pokojowe relacje z Bogiem i z bliźnimi. Nieraz trzeba się mocno napracować, aby zagościł w naszym sercu upragniony pokój. Warto jednak ten trud podjąć, bo zaowocuje on nową jakością codziennego życia.
Na drodze ku pokojowi serca towarzyszy nam Maryja, której Niepokalane Serce jest wzorem życia w Bożym pokoju. Od początku istnienia Maryja cieszyła się Bożą obecnością i Jego miłością, trwała w niej i troszczyła się o więź z Bogiem, pełniąc Jego wolę i pielgrzymując w wierze.
Szukajmy pokoju i dzielmy się nim z ludźmi. Świat tęskni za pokojem, który jest Bożym darem. Prośmy o niego dla siebie i dla innych. Razem z Maryją bądźmy apostołami pokoju!
- Janusz Kumala MIC
Kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Dyrektor Centrum Formacji Maryjnej
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne nr 4(154) lipiec-sierpień 2023
Zeszyty Maryjne nr 4(154) lipiec-sierpień 2023
Maryja – Matka rodziny
Wakacje to szczególny czas upływający w atmosferze rodzinnych spotkań, wspólnych wyjazdów, odwiedzin u dziadków, a dla wielu rodzin także pielgrzymowania do polskich sanktuariów. To czas, kiedy wiele obowiązków schodzi na plan drugi, by dać miejsce temu, co tak naprawdę zawsze powinno być na pierwszym miejscu – Bóg i rodzina. I nasz wakacyjny numer „Zeszytów Maryjnych” wpisuje się w tę rodzinną tematykę.
O Maryi, Matce rodzin, w swoim artykule pisze ks. Janusz Kumala MIC, redaktor naczelny czasopisma. Zachęca, aby spojrzeć z ufnością na Maryję, która spieszy do naszych rodzin, jest obecna w naszych domach i inspiruje nas do coraz większej wierności Bogu, zawsze bliskiemu dla każdego człowieka. Autor mówi o Maryi Matce, która jest pomagająca, ale i wymagająca. Jak zrozumieć to duchowe macierzyństwo Maryi w swoich teologicznych rozważaniach wskazuje Danuta Mastalska. Autorka w jednym z artykułów pisze o pośredniczącej roli Maryi jako Matki, a w innym miejscu zaś ukazuje nam Ją w pięknym obrazie „akuszerki w narodzinach nowego ludu Bożego”. Widzimy Maryję także jako Królową-Służebnicę ludzkich serc, która nie pozostawia nikogo samego pośród trudów ziemskiej rzeczywistości, ale napawa serca nadzieją i radością płynącą z faktu Jej Wniebowzięcia.
W bieżącym numerze „Zeszytów” autorzy poruszają temat umiejętności budowania bliskich relacji rodzinnych, dotykają dwóch ważnych problemów jak łatwość orzekania sądów o niezdolności rodziców do opieki nad dziećmi oraz jak powinna wyglądać opieka młodych małżonków nad starzejącymi się rodzicami. W duchu modlitwy i zachęty do niej „Modlitewnik maryjny” poświęcono osobom starszym, by za wstawiennictwem Maryi upraszać dla nich potrzebne łaski zdrowia i nadziei.
Zachęcamy do owocnej lektury wakacyjnego numeru „Zeszytów Maryjnych”, by być blisko Maryi, a z Nią blisko Jezusa.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne nr 3(153) maj-czerwiec 2023
Zeszyty Maryjne nr 3(153) maj-czerwiec 2023
Maryja w radości Zmartwychwstania
Maj i czerwiec to miesiące obfitujące w maryjne święta, każdy dzień rozbrzmiewa litanijną pieśnią, a serca radują się prawdą Zmartwychwstania. I najnowszy numer „Zeszytów” przenika duch radości, inspirując Czytelników do głębszego zjednoczenia z Chrystusem Zmartwychwstałym przez Maryję – Matkę Radosną. Ona uczy nas, jak zachować radość serca pośród bolesnych doświadczeń.
W majowym numerze nie można było pominąć wybitnej postaci św. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów. 18 maja przypada liturgiczne wspomnienie tego, tak bliskiego sercom naszych Czytelników, wielkiego czciciela Niepokalanej Maryi. Zamieszczamy piękne świadectwo o głębokim zawierzeniu Bogu przez wstawiennictwo o. Stanisława i wielkiej z nim przyjaźni. W modlitewniku maryjnym znalazły się modlitwy i rozważania dla duszy o Najświętszej Maryi Pannie o. Papczyńskiego.
Autorzy wiosennego numeru „Zeszytów” pochylają się nad codziennymi sprawami, które niesie ze sobą życie. Bartosz Stańczykiewicz wypowiada się na temat ataku środowisk antykościelnych na spowiedź dzieci, a Maria Nowakowska porusza problem egzystencjalnej pustki dotykającej współczesnego człowieka, który zapomniał o Bogu. Polecamy również artykuł Marii Drozdowskiej o optymizmie, humorze i radości życia, które blaskiem i ciepłem wypełniają rodzinny dom.
Na duchową pielgrzymkę zapraszamy naszych Czytelników do sanktuarium w Nawrze, w województwie kujawsko-pomorskim. Kultem otaczany jest tam cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju nr 2(100) kwiecień-czerwiec 2023
Matka Pokoju nr 2(100) kwiecień-czerwiec 2023
Drodzy Czytelnicy!
Prawdziwy i trwały pokój jest owocem Krzyża, czyli śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W tym wydarzeniu nasz Zbawiciel pojednał nas z Ojcem i wprowadził pokój między niebem a ziemią. Przez chrzest święty zostaliśmy włączeni w to dzieło pokoju i pojednania, dlatego nasze serce może doświadczać pokoju. Dzieje się tak wtedy, kiedy przyjmujemy Bożą łaskę i żyjemy w niej. Człowiekiem pokoju jest ten, kto trwa w przyjaźni z Bogiem, kto trwa w Jego miłości. Stąd też droga pokoju jest drogą miłości, którą mamy przyjmować jako Boży dar i rozdawać, obdarzając nią innych ludzi. W taki sposób szerzymy pokój na świecie. Ten bowiem, kto kocha bliźniego, ustanawia między ludźmi relacje pokoju, zgody, życzliwości. Kto zaś trwa w nienawiści, albo w obojętności wobec innych, ten wznieca kłótnie i wojny.
Jeśli chcemy budować pokój w sobie i w świecie, przybliżajmy się do krzyża, na którym dokonało się nasze pojednanie z Bogiem. Rozważajmy Miłość, która objawiła się na krzyżu. Trwajmy w jedności z Chrystusem, a wtedy Jego miłość coraz bardziej będzie wypełniać nasze serce, kształtując naszą postawę pokoju.
Kto żyje pokojem, ten rodzi pokój. W dzisiejszym świecie potrzeba takich właśnie „rodzicieli” pokoju, aby przeciwstawiać się kulturze nienawiści i wojny. Do Boga prowadzi droga przebaczenia i pojednania. Nie wystarczą piękne słowa o zgodzie, ale konieczne są czyny, które tę zgodę budują i umacniają. Wprowadzając wśród ludzi zamęt i kłótnie, rujnuje się pokój, który potem trudno przywrócić. Trzeba też dbać o głęboką więź z Bogiem, aby wobec prowokacji, która chce zakłócić nasz osobisty lub społeczny pokój, mieć siłę oprzeć się pokusie odpłacania złem za zło.
Życzę, aby lektura tego numeru naszego pisma pomogła Ci, Drogi Czytelniku, umocnić się na drodze pokoju oraz inspirowała do budowania kultury pokoju w swoim środowisku.
- Janusz Kumala MIC
Kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Dyrektor Centrum Formacji Maryjnej
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne nr 2(152) marzec - kwiecień 2023
Zeszyty Maryjne nr 2(152) marzec - kwiecień 2023
Z Maryją na wielkopostnych drogach
Wkroczyliśmy w okres Wielkiego Postu. Wraz z Czytelnikami „Zeszytów Maryjnych” przemierzymy tę drogę wraz z Maryją, „Matką powierzoną nam testamentem z krzyża”. W artykule o tym tytule autorstwa Danuty Mastalskiej znajdziemy istotne dla pobożności maryjnej rozważanie wokół kwestii „przyjęcia” Maryi jako Matki przez św. Jana. Autorka wskazuje, jaki sens tak naprawdę mają słowa z Ewangelii: „uczeń wziął Ją do siebie” (J 19,27b). Mówi nie tyle o wzięciu, co o przyjęciu Matki Zbawiciela w przestrzeń życia wiarą.
Człowiek podążający wielkopostnymi drogami staje w prawdzie o nędzy swojej grzeszności. W „Słowie dla Ciebie” redaktora naczelnego ks. Janusza Kumali MIC oraz w artykułach i modlitewnych rozważaniach pozostałych autorów Czytelnik znajdzie pełne nadziei słowa o nieustannej obecności miłosiernego Boga w życiu człowieka grzesznego, o pojednawczym wstawiennictwie Maryi, która przyciąga grzesznika do Boga, jak też o potrzebie otwartości na Boży pokój, który wypływa z nadziei zbawienia.
Kroczenie wielkopostnymi drogami dokonuje się w ciszy, która pomaga skupić się na Bogu. O wartości ciszy w modlitwie i słowami zachęty do pielęgnowania jej w sobie i wokół siebie pisze siostra Orancja. W przestrzeń ciszy – szczególnej – bo ogrodu Getsemani wprowadza Czytelnika Maria Nowakowska, kontemplując jeden z najdramatyczniejszych momentów życia Zbawiciela.
Zachęcamy do lektury naszego czasopisma wierzących i poszukujących Boga, nawróconych i wątpiących, pogrążonych w modlitwie i stawiających pytania, miłujących i pragnących miłości, radosnych i tęskniących za pocieszeniem… Wszystkich…, bo w objęciach Maryi, Matki Nieustającej Pomocy, każdy znajdzie pocieszenie i doświadczy czułej miłości. „Zeszyty” do Matki prowadzą i pomagają przy Niej trwać, a Ona wskaże nam drogę do swojego Syna.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju nr1(99) styczeń-marzec 2023
Drodzy Czytelnicy!
Oto przed nami kolejny rok. Rozpoczęliśmy go pierwszego stycznia, w uroczystość Matki Bożej Rodzicielki. Ten dzień jest również Światowym Dniem Pokoju. Nie jest przypadkiem, że właśnie tego dnia zwracamy szczególną uwagę na sprawę pokoju na świecie. Źródłem prawdziwego pokoju jest bowiem Jezus Chrystus, którego zrodziła Maryja, Matka Księcia Pokoju. Spoglądając na Maryję widzimy w Niej pierwszego człowieka, który doświadczył błogosławieństwa pokoju przyniesionego przez Chrystusa. Dzięki Jego łasce Maryja od początku istnienia cieszyła się pełnią Bożego pokoju, żyła nim i promieniowała na innych.
Dni życia, które są przed nami, mają być wypełnione pokojem, który jest Bożym darem. Jesteśmy odpowiedzialni, aby ten dar przyjmować, to znaczy pielęgnować w sobie życie w łasce uświęcającej, co właśnie oznacza trwanie w prawdziwym pokoju. Mamy też uważnie rozglądać się wokół, aby nieść pokój tym, których dręczy niepokój serca. Dotyczy to tych, którzy przez grzech pogubili się w życiu. Otoczmy ich naszą miłością i modlitwą. Wołajmy o miłosierdzie Boże dla nich i łaskę powrotu z błędnych dróg życia. Taką modlitwą ogarniajmy cały świat, bo na wielu miejscach ludzie walczą ze sobą, bo nie mają pokoju w sercach. Każdy z nas może wiele w tym względzie uczynić. Każda modlitwa o pokój człowieka z Bogiem jest bowiem wysłuchana. Pan Bóg chce zbawienia wszystkich i nikogo nie opuszcza w jego dramacie grzechu. Nie można iść w stronę nieba, jeśli nie ma się w sercu pokoju, który przyniósł Chrystus.
Na tej drodze budowania pokoju na świecie towarzyszy nam Maryja, Matka Pokoju. Prośmy Ją, aby czuwała nad pokojem naszego serca.
Drodzy Czytelnicy! Przesyłając kolejny numer naszego pisma „Matka Pokoju”, zachęcam do odnowienia prenumeraty na rok 2023.
- Janusz Kumala MIC
Kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Dyrektor Centrum Formacji Maryjnej
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne nr 1(151) styczeń-luty 2023
Zeszyty Maryjne nr 1(151) styczeń-luty 2023
Matka ludzkich serc
Dlaczego o Maryi? Jeden z działów „Zeszytów Maryjnych” nosi nazwę „Oto Matka twoja (J 19,27)”. Te słowa Chrystusa, wypowiedziane w najdramatyczniejszym momencie historii ludzkości, lecz i najważniejszym, mówią o miłości Boga do człowieka: Oto daję ci Matkę, Tę, która ukochała Mnie miłością doskonałą, a teraz tą miłością będzie kochała moich uczniów, moich naśladowców. Nie jesteście sierotami, bo macie Matkę. Ona was do mnie przyprowadzi.
Temu służą „Zeszyty Maryjne”, by nikt nie czuł się niekochany, samotny, porzucony, zdradzony, smutny, zalękniony, zagubiony, bo jest Matka, obecna zawsze przy ufających Jej dzieciach, zwracających się do Niej w rozmaitych potrzebach, powierza je swemu Synowi w macierzyńskim pośrednictwie. Przywołuje do Syna i wskazuje drogę do Niego. Tak jak była zawsze przy Jezusie w Jego tajemnicach, jest również blisko swych dzieci także w ich tajemnicach życia: radosnych, bolesnych, pełnych światła i chwalebnych. Maryja jest Matką ludzkich serc.
O tym mówią „Zeszyty Maryjne” – o Matce ludzkich serc. Pomagają POZNAĆ Maryję, UMIŁOWAĆ Maryję, NAŚLADOWAĆ Maryję. Tego chce Jej Syn. Maryja – jak przeczytamy w najnowszym numerze „Zeszytów” – „wskazuje nam na Chrystusa i do Niego prowadzi. Chce nas widzieć w społeczności zbawionych przyszłego wieku” (D. Mastalska, s. 17).
Przeczytaj i daj się pociągnąć ku tej miłości Maryi, którą zachwycił się Chrystus, nasz Zbawiciel. Dołącz do naszego GRONA kochających Maryję dzieci i przez Nią ukochanych. Zachęcamy do PRENUMERATY 2023 poprzez stronę www.lichen.maryja.pl
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne nr 6(150) listopad-grudzień 2022
Zeszyty Maryjne nr 6(150) listopad-grudzień 2022
Z Maryją w drodze
Poznajemy Maryję. Wpatrujemy się w Jej oblicze, by ta pełnia piękna, jakie Bóg zawarł w osobie Matki Zbawiciela, opromieniła i nas samych. Każdy kolejny numer „Zeszytów” jest dla Czytelników wezwaniem do życia na wzór Maryi, życia w świętości, zawsz blisko Boga. Zadaniem uczniów przebywających w szkole Maryi jest stawanie się pobożnymi na wzór Mistrzyni pobożności – Całej Świętej, która przewodzi wyznawcom Chrystusa na drogach wiary.
Zachęcamy, by sięgnąć po ten listopadowo-grudniowy numer i pozwolić Maryi poprowadzić się drogą miłości ku Chrystusowi. Niech zachętą do tej wspólnej wędrówki z Matką Pana będą słowa Danuty Mastalskiej. Autorka tak pisze w artykule „Być w drodze”: „Życie duchowe nie uznaje zastoju, stagnacji. Kto nie posuwa się naprzód, ten się cofa. Ponieważ rozwój życia duchowego oznacza rozwój miłości do Boga, tym samym posiada naturę miłości. Każdy z nas zna dynamikę miłości, która nieustannie dąży do spotkania z tym, kogo kocha. Wciąż go poszukuje i chce być blisko. Dokładnie to samo dzieje się w naszym życiu duchowym, które ożywione, pobudzane miłością do Boga, wciąż na nowo szuka swego Umiłowanego, Oblubieńca. I w obu przypadkach zatrzymanie się w drodze, obojętność oznacza zamieranie miłości, odejście i życie z dala od niego. To śmierć życia duchowego”. Przed takim dramatycznym kresem życia strzeże nas właśnie Maryja – Przewodniczka w drodze. Ale o tym już na kolejnych stronach „Zeszytów”.
Zapraszamy do owocnej lektury i modlitewnej refleksji.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju nr 4(98) październik - grudzień 2022
Drodzy Czytelnicy!
Pokój jest owocem miłości, którą obdarza nas Bóg. Bez miłości nie można osiągnąć pokoju. Zatem zawsze wtedy, kiedy przyjmujemy dar Bożej miłości, przyczyniamy się do budowania i umacniania pokoju. Im bardziej żyjemy miłością, tym więcej pokoju w świecie. Kochając, stwarzamy warunki, aby pokój zakwitał i wzrastał.
Jeśli Bóg chce pokoju, to gdzie tkwi przeszkoda dla realizacji Jego pragnienia? Tkwi ona w ludzkim grzechu i buncie przeciwko Bożym przykazaniom. Czyż lekceważenie przykazania „nie zabijaj” nie jest przyczyną wszystkich wojen i wszelkich rodzajów przemocy, tak w relacjach rodzinnych, jak i w relacjach między państwami i narodami? Droga nawrócenia ukazuje się zatem jako uprzywilejowana droga budowania pokoju.
Zawsze zatem jest nadzieja na pokój. Dotyczy to zarówno naszych serc, rodzin, Ojczyzny, jak i świata. Należy jednak podejmować wysiłek odnajdywania drogi pokoju i kroczenia nią wytrwale i cierpliwie.
Na drodze ku pokojowi serca towarzyszy nam Maryja, której Niepokalane Serce jest wzorem życia w Bożym pokoju. Od początku istnienia Maryja cieszyła się Bożą obecnością i miłością, trwała w niej i troszczyła się o więź z Bogiem, pełniąc Jego wolę i pielgrzymując w wierze. Każda chwila była dla Niej okazją, aby dziękować Bogu, uwielbiać Go, służyć Mu i kochać. W tej postawie odnajdywała sens życia i wewnętrzny pokój. Wiedziała, że tylko wtedy, kiedy oddaje wszystko Bogu, to wówczas otrzymuje najwięcej, bo samego Boga!
Zachęcam do kontynuowania prenumeraty „Matki Pokoju” w roku 2023 i podążania drogami apostolstwa pokoju.
- Janusz Kumala MIC
Kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Dyrektor Centrum Formacji Maryjnej
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne nr 5(149) wrzesień-październik 2022
wrzesień-październik 2022 r
Maryja – Bolesna Matka
Kontemplację boleści Maryi łączymy raczej z okresem Wielkiego Postu, jednak w roku liturgicznym ten wymiar życia Matki Syna Bożego pojawia się ponownie we wrześniu we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. Autorzy najnowszego numeru „Zeszytów Maryjnych” z głęboką refleksją pochylają się nad obliczem Maryi Bolejącej. Zaskoczyć Czytelnika może jeden z pierwszych tytułów: Rozradowana w Bogu, tekst Danuty Mastalskiej. Pojawia się wątpliwość: ma być o radości czy o boleści? Autorka wyjaśnia: Boleść nie przekreśla dominującej w Niej radości. Jej radość jest przecież radością ze zbawienia, a ono się właśnie w godzinie Krzyża urzeczywistnia – dochodzi do szczytu, spełnia się w sposób nieodwołalny i ostateczny. Na cierpienie Maryi w świetle Niepokalanego Poczęcia pomaga nam spojrzeć ks. Janusz Kumala MIC, który kończy swoją refleksję stwierdzeniem: Choć cierpienie jest nieodłączne od ludzkiego życia, to jednak samo w sobie nie ma żadnej wartości. Nabiera sensu tylko przez miłość, która mu towarzyszy. Cierpienie nie przemienia człowieka, ale jego miłość przemienia cierpienie. I tą drogą – drogą miłości prowadzą Czytelnika autorzy bieżących „Zeszytów Maryjnych”, mówiąc o miłości w wymiarze życia duchowego i rodzinnego; o Miłości, która zbawiła świat, która umiłowała człowieka i którą człowiek miłuje Boga i bliźniego.
„Zeszyty Maryjne” budują wyjątkową bliskość Maryi ze swoimi dziećmi. Stąd w każdym numerze czasopisma pojawiają się liczne modlitwy, by Czytelnik mógł nie tylko poznawać Maryję, kontemplować Jej oblicze, lecz również zwrócić się do swej Matki słowami miłości, dziękując i prosząc o potrzebne łaski. „Zeszytów” nie czyta się jak książki, przerzucając stronicę po stronicy. Każdy tekst modlitwy jest momentem zatrzymania się, wyciszenia i spotkania z Maryją na drogach codzienności.
Zachęcamy do owocnej lektury. A dzięki prenumeracje „Zeszytów” Maryja będzie stałym gościem w Waszych domach, wnosząc w nie miłość, radość i nadzieję.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne nr 4(148) lipiec-sierpień 2022
Maryja – Patronka szczęścia rodzinnego
Szczęścia rodzinnego i nie tylko… O Bożej radości, szczęściu, nadziei piszemy w najnowszym numerze „Zeszytów Maryjnych”. W Słowie dla Ciebie redaktor ks. Janusz Kumala MIC pisze: Każdy człowiek pragnie szczęścia ze wszystkich sił. Wszyscy o nim marzą. To nie jest chwilowy odruch, ale pragnienie, które wlał w nasze serca sam Bóg. Co może zaspokoić nasz głód szczęścia? – stawia pytanie ks. Kumala, na które odpowiedź Czytelnik znajdzie na łamach letniego numeru „Zeszytów”. Rozważania autorów uzupełniają medytacje i modlitwy do Patronki szczęścia, w radości i nadziei, o miłość i piękne życie.
W bieżącym numerze „Zeszytów” kontemplujemy pokorne serce Maryi, bo jak naucza papież Franciszek w publikowanym tekście homilii: pokora jest sekretem Maryi. To pokora przyciągnęła ku Niej spojrzenie Boga. Tylko ten chrześcijanin, który zadba o pokorę i mądrość swojego serca na wzór Maryi, będzie podążał za Chrystusem z radością, wielbiąc Boga za wszystkie działa, których dokonał w jego życiu Stwórca. Zapraszamy Czytelników do zgłębiania tajemnicy pokory serca – serca, które jest miejscem dialogu miłości między człowiekiem a jego Stwórcą – pisze Danuta Mastalska.
Zapraszamy również na duchową pielgrzymkę po maryjnych sanktuariach Polski. Jest to ulubiony dział naszych Czytelników. W tym numerze nawiedzamy sanktuarium pasyjno-maryjne w Wejherowie, zwane od niedawna „Kaszubskim Lourdes”, a Matce Bożej z wejherowskiego obrazu nadano wezwanie „Uzdrowienie chorych”. W klimat tego miejsca wprowadzi Czytelnika artykuł ks. Janusza Kumali Zatroskana o chorych, gdzie czytamy: Maryja jest zawsze obecna przy człowieku. W dobrych i złych chwilach, w radościach i cierpieniach. Słusznie zatem szukamy Jej pomocy w chwilach choroby i cierpienia. Przez Jej orędownictwo wielu chorych odzyskało zdrowie i wróciło do normalnego życia. Wielu doświadczyło pociechy i umocnienia. W sanktuariach maryjnych spotykamy liczne świadectwa cudownego działania Matki Bożej.
Wraz z najnowszym numerem „Zeszytów” ukazała się pięknie opracowana przez ks. Janusza Kumalę MIC Nowenna szczęścia do Matki Bożej Licheńskiej. Zachęcamy do jej nabycia, aby Maryja przez swoje orędownictwo u Syna wypraszała codzienne szczęście i prowadziła do Jezusa.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju nr 3(97) lipiec-wrzesień 2022 Kwartalnik poświęcony wychowaniu do pokoju
Drodzy Czytelnicy!
Wojna przynosi śmierć, cierpienie, zniszczenie, nienawiść i złość. Zawsze jest złem.
Kiedy wojny się kończą, przychodzi czas na odbudowanie zniszczonego kraju, tak pod względem materialnym, jak i duchowym. To pierwsze chyba jest łatwiejsze i szybsze, duchowe rany goją się trudniej i dłużej. Potrzeba lekarstwa, które daje tylko Bóg. A jest nim Boża miłość. Tylko ona zdoła uleczyć zranione serca i międzyludzkie relacje.
Prośmy usilnie o pokój na świecie i uleczenie serc. Ufajmy, że dar pokoju będzie przyjmowany i pielęgnowany w życiu narodów. Nie traćmy nadziei, że jest on możliwy!
Wakacyjne dni sprzyjają pielgrzymowaniu szlakiem maryjnych sanktuariów. Wielu pielgrzymów przybywa także do Lichenia, do Matki Bożej Licheńskiej, aby u Jej stóp prosić o pokój serca, o pokój w swoich rodzinach, o pokój w świecie. Przy licheńskim obrazie Maryi jest napis-modlitwa: „Królowo Polski, udziel pokoju dniom naszym”. Streszcza ona wszystkie modlitwy pielgrzymów.
Budowanie pokoju w świecie trzeba rozpocząć od tego najbliższego nam świata, którym jest nasze serce. Jeśli zabraknie w nim Bożego pokoju, to fale niepokoju szybko go opanują, zataczając coraz szersze kręgi. Stąd konieczna troska o pokój w naszych sercach. A drogą do niego jest nawrócenie, czyli odwrócenie się od zła, a zwrócenie do Boga i przyjęcie Jego woli.
Drogi Czytelniku! Zapraszając do modlitwy o pokój, pragnę ofiarować Ci broszurkę z nowenną do Matki Bożej Licheńskiej o pokój i miłość w rodzinie. Będę wdzięczny jeśli przyjmiesz ten dar. Oby Twoja ufna modlitwa wypraszała pokój Tobie, Twojej rodzinie i całemu światu.
- Janusz Kumala MIC
Kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Dyrektor Centrum Formacji Maryjnej
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne nr 3(147) maj-czerwiec 2022
maj-czerwiec 2022
Maryja – Towarzyszka codzienności
48 stron, a każda z nich to duchowa wędrówka z Maryją drogami wiary, miłości, bliskości z Bogiem i z ludźmi. To czas spędzony z Maryją, by Ją lepiej poznać, umiłować i rozbudzić w sobie pragnienie do naśladowania Tej, która jest wzorem wiernego ucznia Chrystusowego. Wspólne wędrowanie to najlepsza okazja do zawiązywania więzi przyjaźni, serdeczności i czułości. Tym są „Zeszyty Maryjne”, a ich autorzy poprzez podejmowane tematy, refleksje, modlitwy zapraszają Czytelnika na najpiękniejszą, pełną duchowych przeżyć, pielgrzymkę do sanktuarium serca, gdzie króluje Chrystus.
Bieżący numer „Zeszytów” odkrywa przed Czytelnikiem tajemnicę Maryi obecnej w naszej codzienności. Danuta Mastalska mówi o Maryi jako Towarzyszce naszej codzienności, i tej radosnej, i tej bolesnej. Zawsze jest obecna na drodze naszej wiary, w naszych rodzinach, w bólach i chorobach. Obecna, by uczyć nas przeżywania naszej codzienności według Jej ducha i sposobu postępowania. Każde słowo zapisane na kartach „Zeszytów” ma służyć Czytelnikowi jako drogowskaz ku życiu na wzór Maryi, nie w bogactwie, sławie i przyjemnościach, lecz w chwale i światłości Chrystusa. Droga chrześcijanina, jak przeczytamy w artykule ks. Janusza Kumali MIC, jest inna niż drogi tego świat. Wiedzie ona ku Światłu. A Przewodniczką na tej drodze jest Maryja, nasza Matka i Pośredniczka.
Niech owocem lektury bieżącego numeru „Zeszytów” będzie wdzięczność serca za wszelkie łaski Bożego miłosierdzia w naszym życiu.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju nr 2(96) kwiecień-czerwiec 2022 Kwartalnik poświęcony wychowaniu do pokoju
Drodzy Czytelnicy
Kiedy piszę te słowa (14 marca), nadal trwa wojna w Ukrainie. Śmierć i zniszczenie. Łzy i cierpienie. Oto skutki wojny. Każda wojna jest dziełem diabła. To on jest źródłem zła i chce, aby ono zapanowało w świecie.
Zbliżające się Święta Zmartwychwstania Pańskiego przypominają nam, że Jezus już pokonał szatana, zło i grzech. To Chrystus jest Zwycięzcą! Przez Jego krzyż prowadzi droga do zmartwychwstania, pełnej radości, szczęścia i wiecznego pokoju w niebie. Krzyż wskazuje nam także drogę do pokoju tutaj na ziemi – a jest to droga miłości. To właśnie miłość jest sercem pokoju. Pośród wojny widzimy wiele dobra, które rodzi się w ludzkich sercach. Męstwo obrońców wolnej Ukrainy, odwaga i gotowość poświęcenia swojego życia, tysiące otwartych serc, aby pomagać uchodźcom i walczącym – oto znaki dobra, które zwycięży zło.
Dzisiaj potrzeba apostołów pokoju, ludzi żyjących miłością, aby przeciwstawić się brutalności świata, nienawiści, wyzyskowi, przemocy, egoizmowi.
Wpatrujmy się zatem w Krzyż Chrystusa. Rozważajmy Jego miłość. Z szacunkiem adorujmy Ukrzyżowanego. Niech moc płynąca z Krzyża przemieni także nasze serca, umocni w nich miłość i pokój. Zaś przykład Chrystusa będzie dla nas ciągłym wyzwaniem, aby codziennie oddawać swoje życie z miłości do braci. Tędy bowiem wiedzie droga do pokoju – naszego i całego świata.
Blisko nas jest Maryja, Matka Pokoju, która macierzyńską troską otacza cały Kościół, wszystkich ludzi, i wyprasza ludzkim sercom Chrystusowy pokój. Prośmy Ją usilnie, aby błagała Boga o zakończenie wojny i pokój w Ukrainie.
Z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkim Czytelnikom „Matki Pokoju” przesyłam w imieniu redakcji najlepsze życzenia pokoju, miłości i wszelkiego dobra.
- Janusz Kumala MIC
Kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Dyrektor Centrum Formacji Maryjnej
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne nr 2(146) marzec-kwiecień 2022
marzec-kwiecień 2022
Maryja – Niewiasta mężna
Wielkopostny numer „Zeszytów Maryjnych” prowadzi nas pod krzyż Chrystusa. Tam stajemy wraz z naszą ukochaną Matką, by od Niej uczyć się, jak w obliczu doświadczenia krzyża zachować pokój serca, jak nie ulec zwątpieniu, nie załamać się. Danuta Mastalska w artykule „Niewiasta mężna” kreśli obraz Maryi, która w najtrudniejszych momentach życia potrafiła zachować zimną krew i wierzyć mimo ciemności wiary. Skąd wypływało źródło męstwa Maryi? Odpowiedź Czytelnik znajdzie w rozważaniu Marii Nowakowskiej „Z Maryją przy Jezusie” oraz Danuty Mastalskiej „Święta Maryja, Uczennica Pańska”.
Inny obraz Maryi kreśli w swoim artykule ks. Janusz Kumala MIC. To Matka pojednania, która „wypowiadając w czasie Zwiastowania słowo «fiat» stała się Rodzicielką pojednania, gdyż porodziła Jezusa Chrystusa – nasze Pojednanie”. Redaktor naczelny czasopisma zwraca uwagę, że u podstaw wszelkich podziałów należy dostrzec grzech. „Odrzucenie bowiem Bożej miłości sprawia, że człowieka ogarnia lęk przed innymi ludźmi, zaczyna traktować ich jak wrogów” – pisze. Stąd zaproszenie Czytelników do modlitwy, by Maryja uczyła nas miłości nieprzyjaciół.
Droga codzienności chrześcijanina z Maryją to właśnie droga miłości. Autorzy bieżącego numeru „Zeszytów” zwracają uwagę na miłość w wymiarze społecznym, o czym pisze Bartosz Stańczykiewicz, dotykając problemu głodu na świecie; na miłość samego siebie, która prowadzi przez poznanie swojej słabości i kruchości ku świętości w ludzkiej niedoskonałości; na miłość w rodzinie: miłość dziecka, która ma być rozumna, odpowiedzialna, kształtująca, prowadząca, ochraniająca, współ-czująca, oraz miłość jako obecność. Justyna Zacharek, przywołując dane statystyczne, zwraca uwagę na ogromną potrzebę bliskości w rodzinie, tak zwyczajną potrzebę wspólnie spożywanego posiłku czy przytulenia, dotyku.
Czytelnicy „Zeszytów” bardzo cenią sobie dział „Pielgrzymujemy do…”. W tych trudnych dla wszystkich miesiącach różnych obostrzeń, chętnie wybieraliśmy się w duchową pielgrzymkę do sanktuariów maryjnych, by poznać ich historię i poczuć ducha pobożności i wierności czcicieli Maryi oraz sercem przyłączyć się do ich modlitw. Wielu naszym Czytelnikom stan zdrowia i wiek nie pozwala na wędrowanie pielgrzymimi szlakami, dlatego też z myślą o nich prezentujemy te maryjne święte miejsca, by duchowo zjednoczeni z Matką Bożą, w pokoju i radości serca przeżywali swój wieczór życia. W bieżącym numerze zapraszamy Czytelników do Sulisławic, zwanych „Sandomierską Częstochową”.
Na czas Wielkie Postu życzymy obfitych owoców wiary i łaski przemiany serca. Pamiętajmy też o gorliwej modlitwie w intencji naszej Ojczyzny. W „Modlitewniku maryjnym” zamieściliśmy modlitwę ks. Jerzego Popiełuszki do Maryi, Matki polskiej ziemi, św. o. Pio o bliskość Pana oraz Litanię do Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju nr 1 (95) styczeń-marzec 2022 Kwartalnik poświęcony wychowaniu do pokoju
Od Redakcji
Oto przed nami kolejny rok. Rozpoczęliśmy go pierwszego stycznia, w uroczystość Matki Bożej Rodzicielki. Ten dzień jest również Światowym Dniem Pokoju. Nie jest przypadkiem, że właśnie tego dnia zwracamy szczególną uwagę na sprawę pokoju na świecie. Źródłem prawdziwego pokoju jest bowiem Jezus Chrystus, którego zrodziła Maryja, Matka Księcia Pokoju. Spoglądając na Maryję, widzimy w Niej pierwszego człowieka, który doświadczył błogosławieństwa pokoju przyniesionego przez Chrystusa. Dzięki Jego łasce Maryja od początku istnienia cieszyła się pełnią Bożego pokoju, żyła nim i promieniowała na innych.
Dni życia, które są przed nami, mają być wypełnione pokojem, który jest Bożym darem. Jesteśmy odpowiedzialni, aby ten dar przyjmować, to znaczy pielęgnować w sobie życie w łasce uświęcającej, co właśnie oznacza trwanie w prawdziwym pokoju. Mamy też uważnie rozglądać się wokół, aby nieść pokój tym, których dręczy niepokój serca. Dotyczy to tych, którzy przez grzech pogubili się w życiu. Otoczmy ich naszą miłością i modlitwą. Wołajmy o miłosierdzie Boże dla nich i łaskę powrotu z błędnych dróg życia. Taką modlitwą ogarniajmy cały świat, bo na wielu miejscach ludzie walczą ze sobą, gdyż nie mają pokoju w sercach. Każdy z nas może wiele w tym względzie uczynić. Każda modlitwa o pokój człowieka z Bogiem jest wysłuchana. Pan Bóg chce zbawienia wszystkich i nikogo nie opuszcza w jego dramacie grzechu. Nie można iść w stronę nieba, jeśli nie ma się w sercu pokoju, który przyniósł Chrystus przez swoje zmartwychwstanie.
Na tej drodze budowania pokoju na świecie towarzyszy nam Maryja, Matka Pokoju, która przybliża się do nas w znaku licheńskiego obrazu, przy którym odnajdujemy napis: Królowo Pokoju, udziel pokoju dniom naszym. Wpatrujmy się w ten Obraz z miłością i prośmy Maryję, aby czuwała nad pokojem naszego serca i przynaglała nas, by iść z pośpiechem do tych, których dręczy niepokój i rozdziera lęk o przyszłość.
Drodzy Czytelnicy! Przesyłając kolejny numer naszego pisma „Matka Pokoju”, zachęcam do odnowienia prenumeraty na rok 2022. Obyśmy razem, zjednoczeni czcią i miłością wobec Matki Pokoju, byli apostołami Bożego pokoju.
- Janusz Kumala MIC
Kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Dyrektor Centrum Formacji Maryjnej
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne nr 1(145) styczeń-luty 2022
styczeń-luty 2022
Maryja, Przewodniczka po drogach dobra, pokoju i miłości
W słowie wprowadzającym do pierwszego tegorocznego numeru „Zeszytów Maryjnych” ks. Janusz Kumala MIC skłania nas do postawienia sobie samemu pytań: Czy dzisiejszy dzień przybliżył mnie do Boga? Czy to, co dzisiaj uczyniłem, zbliżyło mnie do nieba? Redaktor naczelny czasopisma zauważa: „Nie jest tak ważne co robimy w życiu, ale ważniejsze jest jak to robimy. A zatem liczy się jakość naszego życia. Kto zaś trwa w Bogu, ten jest blisko ludzi. Spieszy im z pomocą duchową i materialną. To właśnie miłość Boża rozszerza ludzkie serce, aby obejmowało coraz więcej ludzi. Każdy człowiek, który pojawia się na naszej drodze życia, jest nam powierzony przez Boga. Dla każdego mamy otworzyć serce, bo człowiek święty to ten, kto kocha ludzi Sercem Jezusa”. Wzorem takiej postawy jest Maryja. Jej świętość oraz miłość do Boga i do ludzi kontemplujemy na kolejnych stronach „Zeszytów”. To Ona uczy nas strzec Bożego pokoju w sercu (str. 8-9), postawy modlitwy i wyrzeczenia (str. 16-17), zaprasza nas, aby razem z Nią wyruszyć z pospiechem ku współczesnemu człowiekowi i przekazać mu radosną nowinę: „Pan Bóg cię kocha” (str. 14-15). To Maryja uczy nas miłość przyjmować i ją ofiarowywać, o co prosimy w modlitwie: „Naucz mnie dostrzegać wokół ludzi, z którymi mogę dzielić się tym, co ich wzbogaci duchowo i materialnie, a co sam posiadłem nie przez własne zasługi, lecz z hojności Bożych darów” (str. 21).
Na drogach codzienności, które czciciele Maryi przemierzają razem ze swoją Przewodniczką, chrześcijanie są wezwani, by uczyć świat, czym jest miłość (str. 36-37), sami czyniąc w swoich sercach miejsce dla Nowonarodzonego (str. 30).
Zapraszamy do owocnej lektury bieżącego numeru „Zeszytów” oraz całorocznej prenumeraty, by Maryja była częstym gościem w domu swoich czcicieli.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju nr 4(94) październik-grudzień 2021 Pismo poświęcone wychowaniu do pokoju
O pokoju nie wystarczy mówić, ale trzeba o niego usilnie zabiegać. Jeśli po zmartwychwstaniu Chrystus powiedział: Pokój mój daję wam…, to oznacza, że naszym obowiązkiem jest przyjąć dar Chrystusa, przyjąć pokój, a potem dzielić się nim z innymi. Kiedy w naszym sercu jest pokój, to stajemy się siewcami pokoju.
Pokój trzeba budować zaczynając od najbliższych nam ludzi, od naszej rodziny. A zatem człowiek odpowiedzialny za pokój na świecie dba, aby żyć pojednanym z tymi ludźmi, których Bóg stawia na jego drodze życia.
Za pokojem trzeba tęsknić. Wiąże się z tym m.in. nasze zainteresowanie problemami tych krajów, gdzie toczą się wojny. Należy być blisko duchowo przy tych, którzy doświadczają nieszczęścia wojny i pragnąć dla nich pokoju. Taka postawa prowadzi do modlitwy o pokój, który zawsze jest darem Bożym, a o dary trzeba prosić. Zatem każdy z nas może to czynić!
Oby nasze zaangażowanie w budowanie pokoju na świecie było aktywne i gorliwe. Oby dzięki naszej współpracy z Bogiem otwierały się ludzkie serca na dar pokoju. Prośmy o to Maryję, Matkę Pokoju, bo w Niej odnajdujmy przykład człowieka zatroskanego o ludzkie szczęście i jego życie w pokoju. Uczmy się od Niej wrażliwości na niesprawiedliwość, krzywdę i nieszczęście, których ludzie doświadczają dzisiaj na świecie. Bądźmy razem z Nią apostołami pokoju, których Zmartwychwstały Chrystus wysyła do ludzi z przesłaniem pokoju.
Drodzy Czytelnicy, dziękuję za wierną lekturę naszego czasopisma i już dzisiaj zachęcam do systematycznej prenumeraty naszego kwartalnika w 2022 roku. Dziękuję za każdy wyraz Waszej życzliwości i wsparcia.
- Janusz Kumala MIC
Kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Dyrektor Centrum Formacji Maryjnej
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne nr 6(144) listopad-grudzień 2021
Zeszyty Maryjne nr 6(144) listopad-grudzień 2021
W Słowie dla Ciebie rozpoczynającym najnowszy numer „Zeszytów Maryjnych” redaktor naczelny czasopisma ks. Janusz Kumala MIC pisze o chrześcijańskim obowiązku modlitwy za zmarłych oraz odpowiada na pytania: Czy możemy coś zrobić dla tych, którzy przeszli bramę śmierci? Czy nasza miłość ich dosięgnie?
Listopadowa refleksja o tych, którzy już odeszli, rozbudza tęsknotę serca i kieruje nasze myśli ku niebu. Ksiądz Kumala zachęca do częstej modlitwy słowami: „Jezu miłosierny, w Twojej mocy jest przedłużyć dni moje lub je skrócić. Ty przywodzisz do bram śmierci i odwodzisz. Proszę, nie przywiedź mnie do bram śmierci aż będę doskonały w miłości na tyle, by oglądać Cię w niebie, a gdybym stanął tam przedwcześnie, uczyń mi tę łaskę i zostaw mi jeszcze nieco czasu, abym zdołał dokończyć swego i zarazem Twego dzieła miłosiernej miłości”.
W adwentowym okresie przygotowania na spotkanie ze Zbawicielem, tu i w wieczności, autorzy listopadowo-grudniowego numeru „Zeszytów” kierują spojrzenie Czytelników ku Maryi i Jej pięknu skrytemu w pokorze i posłuszeństwie, które to – jak pisze Danuta Mastalska – przyciągnęło serce Boga i skłoniło do wybrania Tejże Córki Izraela na Matkę oczekiwanego Mesjasza. Ksiądz Janusz Kumala zachęca, by spojrzeć na piękno Róży Duchownej. Autor wyjaśnia, czym ono się wyraża i do czego inspiruje oddających Jej cześć, do jakiego piękna ma dążyć każdy chrześcijanin. Temat kontynuuje Maria Nowakowska, snując rozważania wokół dylematu współczesnego człowieka odrzucającego piękno duchowe na rzecz cielesnego.
W tematyce życia rodzinnego Czytelnik znajdzie dwa inspirujące teksty, które skłaniają do refleksji nad wychowaniem dzieci. Maria Drozdowska mówi o wychowaniu dzieci w wierze tak, by budowały w sobie prawdziwy obraz Boga, natomiast Justyna Zacharek pomaga Czytelnikom pokochać „dźwięk”. Autorka w artykule „Dźwięk bosych stópek” pisze: „Pan Bóg tak pięknie pomyślał ten świat, że możemy budować nasze wspomnienia na podstawie wielu zmysłów. Zapisane w pamięci dźwięki przywołują sytuacje zarówno miłe, jak i trudne, ale one wszystkie stanowią o tym, kim jesteśmy. Może patrząc na maluchy śmiejące się na zjeżdżalni gdzieś za oknem czy budujące zamki z piasku w osiedlowej piaskownicy, przypomnimy sobie własne beztroskie dzieciństwo, gdy jeszcze nie mieliśmy nie tylko smartfona w dłoni, ale też zmartwień życia dorosłego”.
Zachęcamy, by w te długie listopadowo-grudniowe wieczory pochylić się nad lekturą najnowszego numeru „Zeszytów Maryjnych” i wczytując się zarówno w bogatą treść artykułów, jak i w piękne modlitwy zaprosić Maryję do swojego domu, by nauczyła nas pięknego życia w świętości i łasce.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne nr 5(143) wrzesień-październik 2021
Zeszyty Maryjne nr 5(143) wrzesień-październik 2021
Maryja – Opiekunka świata
Każdy kolejny numer „Zeszytów Maryjnych” to jak spisane lekcje z najważniejszego przedmiotu w życiu chrześcijanina – lekcji świętości na wzór Maryi. Autorzy prowadzą Czytelnika drogami życia Maryi i Jej duchowości, by poznając Matkę Chrystusa, każdy mógł na Jej wzór stać się umiłowanym Jego uczniem. Wskazując na oblicze Maryi, autorzy mówią o Tej, która jest najlepszą Nauczycielką wiary i Przewodniczką do Jezusa.
Ksiądz Janusz Kumala MIC, redaktor naczelny „Zeszytów Maryjnych”, w bieżącym numerze odpowiada na pytanie: Co to znaczy wierzyć i jak żyć nadzieją w chwili próby bądź przeciwności. Wskazuje na Maryję, Pierwszą wierzącą, zawsze obecną, by pomagać na drogach wiary, i Nauczycielkę, która uczy jak wierzyć i wytrwać do końca. Siostra Orancja w kolejnych numerach czasopisma prowadzi Czytelnika przez Mieszkania w Twierdzy wewnętrznej, gdzie dowiadujemy się, jak wzrastać w modlitwie, by wejść w komunię z Bogiem. Miejscem wzrostu wiary jest też dom rodzinny, o którym Maria Nowakowska pisze jako o sanktuarium miłości – obecności Boga-z-nami, która uświęca życie rodzinne.
„Zeszyty Maryjne” to bogaty zbiór modlitw. W każdym numerze Czytelnik znajdzie rozważania i modlitwy w różnych intencjach i przeznaczone na dany okres liturgiczny. W jesiennym numerze „Zeszytów” zwracamy się o pomoc do Matki Bożej Bolesnej, dziękujemy Jej, że jest nam Matką, a przed obliczem ikony Stolicy Mądrości upraszamy mądrość życia.
W jednym z artykułów ks. Janusza Kumali MIC czytamy: W Maryi Bóg daje nam znak najpiękniejszego początku ludzkiej drogi świętości. Wszystkich Czytelników i tych, którzy jeszcze nie sięgnęli po „Zeszyty Maryjne”, a taką okazję mają (np. mogą zaprenumerować nasze czasopismo) serdecznie zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania drogami wiary i świętości z Maryją. Ona jest naszym Wzorem świętości i naszą Opiekunką zatroskaną o losy całego świata. Ale o tym to już sami przeczytacie w artykule Danuty Mastalskiej.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju nr 3(93) lipiec-wrzesień 2021 Pismo poświęcone wychowaniu do pokoju
Matka Pokoju nr 3(93) lipiec-wrzesień 2021 Pismo poświęcone wychowaniu do pokoju
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne nr 4(142) lipiec-sierpień 2021
Zeszyty Maryjne nr 4(142) lipiec-sierpień 2021
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne nr 3(141) maj-czerwiec 2021
Zeszyty Maryjne nr 3(141) maj-czerwiec 2021
Z Maryją słuchać słowa Bożego
Oddajemy do rąk Czytelników trzeci tegoroczny numer „Zeszytów Maryjnych”, by wraz z Maryją, na drogach chrześcijańskiego życia, trwać przy Jezusie, naszym Panu i Zbawicielu, i od Niej uczyć się posłuszeństwa w wierze. Autorzy kreślą obraz Maryi zasłuchanej w słowo Boże i nim żyjącej. Ona, doskonała słuchaczka słowa Bożego, uczy chrześcijan otwartości na słowo Boże i posłuszeństwa temu słowu – słuchania sercem oświeconym łaską Ducha Świętego.
Jak w każdym numerze „Zeszytów”, i w bieżącym, autorzy dotykają spraw codziennego życia. Bartosz Stańczykiewicz przygląda się coraz bardziej narastającej fali cywilizacji śmierci, a Danuta Mastalska sięga po trudny problem zrozumienia doświadczenia cierpienia i obecności w nim Boga. W temacie rodziny Czytelnik znajdzie wskazówki, jak wychować dziecko o dojrzałej osobowości i jaki dom temu dziecku stworzyć, by było szczęśliwe. Redaktor ks. Janusz Kumala MIC w słowie do Czytelników porusza temat rodziny i troski o jej chrześcijański kształt na wzór Świętych Małżonków, Maryi i św. Józefa.
Maria Nowakowska zaprasza Czytelników na pielgrzymkę do malowniczo położonego na wyspie sanktuarium w Studzienicznej. To tam, w ciszy pustelni, pielgrzymi oddają się modlitwie i refleksji przed cudownym obrazem Matki Kościoła. Tam też w roku 1999 pielgrzymował św. Jan Paweł II.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju nr 2(92) kwiecień-czerwiec 2021 Pismo poświęcone wychowaniu do pokoju
Drodzy Czytelnicy!
Zmartwychwstały Chrystus przynosi nam orędzie pokoju. Czym ono jest? To zwycięstwo Chrystusa nad złem, szatanem i śmiercią, które nazywamy Odkupieniem. Dzięki niemu możemy doświadczać harmonii relacji z Bogiem, bliźnimi i z samym sobą. A na tym właśnie polega prawdziwy pokój.
Jeśli przyjmiemy łaskę pokoju, to zaczniemy się angażować w tworzenie kultury pokoju. Dzisiaj w świecie potrzeba uzdrowienia ludzkich serc, które, zranione grzechem, są źródłem wojen i konfliktów. Mimo że ludzkość chlubi się wielkimi osiągnięciami cywilizacyjnymi, to przecież nadal nie umie żyć w pokoju. Oprócz licznych wojen, nadal istnieje powszechna nieufność, która wyraża się w ciągłym powiększaniu arsenałów różnego rodzaju broni. Nie służy ona jedynie ewentualnej obronie, ale też odstraszaniu innych państw i narodów lub grożeniu im. Powszechne braterstwo ludzi jest dalekie od ideału.
Maryja jest pierwszą osobą, która doświadczyła mocy Chrystusowej łaski pokoju. Wydarzyło się to w chwili Jej Niepokalanego Poczęcia, czyli w pierwszej chwili Jej istnienia. Wtedy bowiem została zachowana od grzechu pierworodnego i obdarzona pełnią łaski, czyli pełnią pokoju. Od samego początku żyła w doskonałej harmonii z Bogiem i całkowicie otwarta na bliźnich. Umocnieni Jej przykładem, możemy z ufnością spoglądać na Zmartwychwstałego Chrystusa, ponieważ Jego moc także nas ogarnęła w początkach naszego życia, a mianowicie w chwili chrztu świętego. Otrzymaliśmy wtedy łaskę, aby móc cieszyć się pokojem. I nawet jeśli przez grzech burzymy ten pokój, to jednak zawsze, dzięki Bożemu miłosierdziu, może on zostać w nas przywrócony.
Życzę Wam, drodzy Czytelnicy, owocnej lektury obecnego numeru „Matki Pokoju”. Zachęcam też i proszę, aby promować w swoim środowisku nasze czasopismo, by poszerzał się krąg apostołów pokoju.
- Janusz Kumala MIC
Kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Dyrektor Centrum Formacji Maryjnej
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne 2(140) marzec-kwiecień 2021
marzec-kwiecień
Maryja – Słysząca Wspomożycielka wiernych
Autorzy najnowszego numeru „Zeszytów Maryjnych” pochylają się nad tajemnicą życia. Danuta Mastalska kreśli obraz umierającego na krzyżu Chrystusa, który w bólach rodzi do życia Kościół, a Maryję uczynił Matką tego właśnie Kościoła. Maria Nowakowska podejmuje refleksję nad uzurpowaniem sobie przez ludzi prawa do wyznaczania granicy życia i śmierci, decydowania o tym, co jest dobre, a co złe. W działach: W kręgu rodziny i Nasz dom autorki ukazują bogactwo i radość rodzicielstwa oraz cenny dar, jakim jest rodzeństwo. Modlitewnik maryjny tego numeru również poświęcono sprawie życia. Znalazły się w nim modlitwy do Matki Bożej i św. Józefa, m.in. rodziców za poczęte dziecko, modlitwa ojca i modlitwa matki do św. Józefa, modlitwa codzienna duchowej adopcji.
W bieżącym numerze „Zeszytów” zgłębiamy prawdę o Maryi Niewieście nadziei, która zachęca, by pójść Jej śladami i być człowiekiem nadziei. Ksiądz Janusz Kumala pisze: Człowiek nadziei to ktoś zwrócony ku przyszłości. Wie, że to najlepsze jeszcze nie nastąpiło. Danuta Mastalska natomiast pisze o Maryi – bardzo czujnej i czułej Wspomożycielce wiernych, która słyszy i wysłuchuje wołań i przychodzi z pomocą. Obliczem Matki Słyszącej jest prezentowana w „Zeszytach” ikona z Góry Atos.
Na wielkopostną duchową pielgrzymkę zapraszamy Czytelników do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku, położonego na ziemi sądeckiej, gdzie od ponad 350 lat rozwija się kult Czarnopotockiej Pani.
Zachęcamy do owocnej lektury bieżącego numeru „Zeszytów Maryjnych”.
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju nr 1(91) styczeń - marzec 2021
Drodzy Czytelnicy!
Kolejny rok rozpoczynamy z nadzieją na pełny pokój na świecie, w naszych rodzinach, w nas samych. Tęsknotą za pokojem obdarza nas Bóg, który chce, by Jego dzieci cieszyły się życiem w pokoju. Ważne, aby ożywiać w sobie tę tęsknotę i podejmować wysiłek budowania pokoju.
Każdy z nas ma zadanie w tworzeniu cywilizacji pokoju. Najpierw powinniśmy dbać o pokój serca, o pokój w naszym wnętrzu. Oznacza to troskę o to, by żyć w stanie łaski uświęcającej, czyli w przyjaźni z Bogiem. Stąd też potrzeba ciągłego czuwania, aby z Bożą pomocą odrzucać pokusy czynienia zła i szukać Bożego przebaczenia, gdy ulegniemy złu. Prosić Boga o łaskę wytrwania w dobrym oraz trwać przy Bogu i kochać Go.
Bóg wypełnia pokojem to serce, które się na to zgadza i tego pragnie. Jeśli przyjmujemy Boży pokój, to wówczas czujemy przynaglenie, aby go nieść innym. Chcemy budować pokój wokół siebie. A czynimy to okazując życzliwość, dzieląc się dobrym słowem, unikając kłótni, prowadząc do pojednania zwaśnionych, odpowiadając dobrem na zło, przebaczając… Człowiek pokoju potrafi znaleźć sposób na pokojowe rozwiązywanie konfliktów i ma wystarczająco cierpliwości, by to czynić.
Pokój jest Bożym darem, dlatego trzeba o niego prosić. Stąd też modlitwa jest najważniejszym i najskuteczniejszym narzędziem w tworzeniu kultury pokoju. Bez Bożej pomocy świat nie odnajdzie pokoju, bo będzie go szukał jedynie ludzkimi sposobami, które, niestety, są zawodne.
Wzorem człowieka pokoju jest Maryja, która od pierwszej chwili istnienia żyła pełnią Bożego pokoju, bez grzechu pierworodnego, czyli nieprzyjaźni z Bogiem. Z tej racji nazywamy Ją Niepokalanie Poczętą.
Maryja oddana całkowicie Bogu, zgodziła się przyjąć Mesjasza, Syna Bożego, Księcia Pokoju. Jako Matka Chrystusa trwała przy Synu i służyła Jego posłannictwu miłości, miłosierdzia i pokoju.
Drogi Czytelniku! Zachęcam do dalszej prenumeraty naszego kwartalnika „Matka Pokoju”, aby był dla Ciebie inspiracją do życia w pokoju.
- Janusz Kumala MIC
Kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Dyrektor Centrum Formacji Maryjnej
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne nr 1 ( 139) styczeń-luty 2021
styczeń-luty 2021
Maryja Opiekunka ludzi
Pierwszy tegoroczny numer „Zeszytów Maryjnych” skłania nas do refleksji nad naszą drogą chrześcijańskiego życia w czasach, które ogarnęła bezsensowna pokusa, by żyć i działać bez Boga, gdy horyzont pogrążony jest we mgle, gdy ciemności dotykają naszych oczu, tak że nie odróżniamy już dobra od zła, i kiedy odczuwamy niepokój i udrękę, a krzywdzące doświadczenia żłobią bolesną ranę w sercu; pośród wielu trudnych sytuacji, których nie rozumiemy i nie umiemy wyjaśnić. Autorzy tekstów wskazują na Maryję – duchową Matkę, Opiekunkę i Wychowawczynię obecną przy każdym wierzącym i w każdej sytuacji codziennego życia.
Danuta Mastalska w artykule „Bóg zawsze czuwa” pisze: „Bądźmy też pewni, że Bóg da nam wystarczająco sił, aby zmierzyć się z sytuacjami zaskakującymi, bolesnymi, trudnymi…”. W nauczaniu papieża Franciszka znajdziemy zachętę, byśmy w takich momentach życiowych szli do Matki Bożej, która – według autorów „Zeszytów” – jest Tą, która wprowadza na świat, pogrążony w mrokach ciemności, Światłość-Odkupiciela. Jest Opiekunką ludzi obecną przy każdym z nas, gdy Ją wzywamy. I Tą, która z ufnością powierza Bogu swoje życie, byśmy na Jej wzór i my oddali siebie i wszystko Stwórcy, aby żyć Jego miłością i dzielić się nią z innymi jak chlebem.
Czego uczą nas bieżące „Zeszyty”? Najważniejszego: byśmy żyli w przyjaźni z Bogiem na wzór Maryi, bo tylko ten – zauważa ks. Janusz Kumala MIC, redaktor naczelny czasopisma – „kto jest z Bogiem, to z Nim idzie przez życie i wygrywa walki z szatanem i złem”.
Życzymy owocnej lektury, a na duchową pielgrzymkę zapraszamy do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Ropczycach.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne 6(138) listopad-grudzień 2020
listopad-grudzień
Maryja, Matka ludzi Chrystusowych
Listopadowe i adwentowe dni to czas, kiedy w sposób szczególny nasze myśli i tęsknotę serca kierujemy ku niebu. Dlatego w ostatnim tegorocznym numerze „Zeszytów Maryjnych” kontemplujemy oblicze Maryi, Orędowniczki zmarłych, Pani Adwentu i Matki Zbawiciela. W dziale „Oto Matka twoja” czytelnik znajdzie wyjaśnienie Pawłowego sformułowania „pełnia czasu” i roli Maryi w tym czasie. Ksiądz Janusz Kumala natomiast odpowie na pytanie: Jakich cech duchowej postawy możemy się uczyć od Maryi, aby nasza pomoc duszom w czyśćcu cierpiącym była coraz bardziej ofiarna? W artykule Danuty Mastalskiej „Matka chrześcijan” przeczytamy o pragnieniu Maryi jako naszej, ludzi Chrystusowych, Matki. Maria Nowakowska w swoich medytacjach przybliży nam oblicze Maryi, Pani Adwentu, która przychodzi z pomocą współczesnemu człowiekowi odrzucającemu miłość Boga i która uczy nas spotkać Jezusa, oraz oblicze Maryi „Płodnej Góry” przychodzącej z pomocą rodzinom w kryzysie.
Dział „Z Maryją w drodze” obfitować będzie w teksty dotykające współczesnej problematyki wiary, społecznej oraz rodzinnej. Przeczytamy o genderowych stereotypach, zdradzonym Sercu Miłosiernego Boga, modlitwie bez serca, zaniedbanych cnotach skromności i gościnności oraz braku szacunku do ludzi w podeszłym wieku.
W bieżącym numerze „Zeszytów” zapraszamy czytelników na duchową pielgrzymkę do sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Skępem, polecając Maryi modlitewne intencje matek i ojców oczekujących potomstwa oraz zawierzając Jej wszystkie rodziny.
Myślą przewodnią numeru niech będzie krótki fragment z artykułu Danuty Mastalskie „Usynowieni w Chrystusie”: „Gdyby Bóg nas nie kochał, porzuciłby wszelką myśl o zbuntowanej, grzesznej, niewdzięcznej ludzkości. Ale On kochał – ukochał nas na zawsze. Dlatego pragnie, abyśmy i my Go miłowali; byśmy w Jego Umiłowanym Synu stali się również Jego umiłowanymi, choć przybranymi, synami i: abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem (w. 4). I to jest dla nas możliwe!”.
Dostępność: brak towaru
5,00 zł
Matka Pokoju Nr 4(90) październik - grudzień 2020
Drodzy Czytelnicy!
Człowiek pokoju troszczy się o pokój na ziemi, ale myśli o pokoju wiecznym. Tylko bowiem ten, kto wierzy w życie wieczne, potrafi docenić wartość pokojowego współistnienia ludzi i narodów na ziemi. Każdy gest pokoju między ludźmi jest znakiem wzajemnej miłości, a właśnie ona jest przyszłością człowieka podążającego w stronę nieba, w stronę życia w wiecznym pokoju. A zatem budując pokój, wzrastamy w miłości i przybliżamy się do nieba.
Należy pamiętać, że z powodu zranienia grzechem pierworodnym ludzkość zawsze będzie się zmagać z pokusami przeciwko pokojowi i, niestety, będzie też im ulegać. Im ściślejsza jednak więź z Bogiem, tym większa szansa trwania w pokoju i większa zdolność do przebaczania i pojednania.
Maryja Niepokalanie Poczęta jest dla nas wzorem życia w harmonii z Bogiem i z ludźmi, zachęca, abyśmy dbali o żywą więź z Bogiem, czyli żyli w łasce uświęcającej. Boża obecność w naszym sercu sprawia, że łatwiej nam pokonywać pokusy prowadzące do utraty pokoju w sercu i w relacjach z ludźmi, co prowadzi do różnego rodzaju wojen i konfliktów.
Pokój wieczny przed nami, dlatego człowiek pokoju liczy dni życia nie ze smutkiem, że czas przemija, ale z radością, że przybliża się chwila spotkania z Bogiem pokoju i Dawcą szczęścia wiecznego.
Zbliża się miesiąc listopad, czas szczególnej pamięci o zmarłych. Otoczmy ich naszą modlitewną pamięcią. Niech będzie ona znakiem naszej miłości i troski o ich pokój wieczny.
Apostoł pokoju, którym jesteś, Drogi Czytelniku, ma szerokie serce, którym ogarnia ludzi żyjących na ziemi i przebywających w czyśćcu. Wszystkim chce wypraszać dar pokoju.
Drogi Czytelniku! Zachęcam, aby dalsza prenumerata naszego kwartalnika „Matka Pokoju” była dla Ciebie pomocą w modlitwie o pokój i w trosce o życie w pokoju serca, które zaowocuje życiem wiecznym.
- Janusz Kumala MIC
Kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Dyrektor Centrum Formacji Maryjnej
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju Nr 3(89) lipiec - wrzesień 2020
Pokój jest Bożym darem, który trzeba codziennie pielęgnować. Czynimy tak wtedy, kiedy staramy się żyć każdego dnia w miłości. Dzięki niej właśnie pokój może się w nas umacniać, rozwijać i wydawać owoce. Człowiek żyjący w pokoju serca wydobywa z niego dobro i dzieli się nim z innymi. Jest wtedy Bożym posłańcem, który niesie ludziom pokój.
Boży dar pokoju mamy nie tylko przyjmować, lecz też za niego dziękować, a zwłaszcza dzielić się otrzymanym darem. Żyjąc w pokoju z Bogiem, mamy czynić wszystko, by zachowywać pokój z ludźmi, okazując im miłość, życzliwość, szacunek i miłosierdzie. W taki sposób tworzymy kulturę pokoju w świecie, w którym żyjemy. Wszyscy bowiem jesteśmy jedną wielką rodziną, braćmi i siostrami, którzy mają jednego Ojca w niebie. Dążenie do pokoju i pojednania między ludźmi jest naszym obowiązkiem. W tym zadaniu pomaga nam Maryja, Matka Pokoju.
Być czcicielem Matki Pokoju oznacza gotowość podjęcia się wielkiego dzieła obrony i umacniania pokoju w świecie. Jak to możemy czynić? Przede wszystkim mamy dbać o pokój w naszym sercu, czyli troszczyć się o życie w łasce uświęcającej, w przyjaźni z Bogiem. Potem powinniśmy zadbać o dobre relacje w rodzinie, w sąsiedztwie, w miejscu pracy, aby odnosić się do wszystkich życzliwie i przyjaźnie. Ważne też, aby przyjmować postawę otwartego serca wobec każdego człowieka, aby obdarzyć go uśmiechem i dobrym słowem. Nasza odpowiedzialność za pokój wykracza poza granice naszego domu, naszej miejscowości, naszego kraju i obejmuje cały świat. Stąd też potrzeba naszej modlitwy za wszystkich, których dotyka tragedia wojen i konfliktów. W ten sposób niesiemy wszędzie pokój, pamiętając, że jest on zawsze Bożym darem, o który trzeba prosić.
W tym wszystkim pomaga nam Maryja, Matka Pokoju. Powierzajmy Jej cierpliwie i wytrwale sprawę pokoju na świecie, zwłaszcza w tym trudnym momencie epidemii. Niech obecny numer kwartalnika „Matka Pokoju” wniesie w życie Czytelników promienie nadziei i pokoju serca oraz zachęci wszystkich do gorliwego włączenia się w apostolstwo pokoju.
Janusz Kumala MIC
Dyrektor Centrum Formacji Maryjnej
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne 5(137) wrzesień-październik 2020
Maryja, Niewiasta wiary słuchającej i posłusznej
Autorzy jesiennego numeru „Zeszytów Maryjnych” podejmują temat drogi wiary i świętości Maryi; wiary, która jest niczym innym jak drogą całkowitego posłuszeństwa woli Bożej i zjednoczenia z Jezusem w wielkiej przyjaźni, oraz świętości – pełni łaski. Maria Nowakowska w medytacji Z Maryją przy Jezusie prowadzi dialog z Maryją, Niewiastą wiary, zapraszając Ją do przestrzeni naszej wiary. Ksiądz Janusz Kumala MIC natomiast ukazuje Maryję Niepokalaną jako Nieprzyjaciółkę szatana, która uczy, w jaki sposób unikać pułapek zastawionych przez ojca kłamstwa. Danuta Mastalska zachęca Czytelnika do szczególnej troski o wiarę jako o najcenniejszy skarb i wskazuje na modlitwę wewnętrzną jako najskuteczniejszą formę budowania przyjaźni z Bogiem.
W tematyce społecznej i rodzinnej Czytelnik przeczyta o Kościele, który bezinteresowną miłością ogarnia każdego, również grzesznika; o grzechu próżności w sieci; o dzieciach i ich świecie, do którego ludzie dorośli nie zawsze chcą zaglądać. Znajdzie odpowiedź, co zrobić, by nie ulec atmosferze strachu i mimo zamkniętych drzwi mieć otwarte serc oraz jaką przyjąć postawę wobec cierpienia, żeby nie być eskapistą.
W bieżącym numerze „Zeszytów” Maria Nowakowska zaprasza Czytelników na duchową pielgrzymkę do sanktuarium Zwycięskiej Matki Pocieszenia w Czerwińsku świętującego 50-lecie koronacji cudownego obrazu. Całość numeru ubogacają modlitwy do Matki Bożej Różańcowej, do Orędowniczki, z prośbą o Boże miłosierdzie i w dziękczynieniu za radość serca.
Przesłaniem jesiennego numeru „Zeszytów” pozostają słowa ks. Janusza Kumali, redaktora naczelnego czasopisma: Naszą codzienność znaczą chwile, w których stajemy przed koniecznością rozeznania dalszej drogi. Obyśmy na wzór Maryi umieli to czynić w całkowitym zawierzeniu Bogu, dziękowali Mu i trwali do końca, nawet jeśli nas to będzie wiele kosztowało. Warto.
Życzymy owocnej lektury.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne 4(136) lipiec - sierpien 2020
lipiec-sierpień
W najnowszym, wakacyjnym numerze „Zeszytów Maryjnych” przeczytać można o wyjątkowym znaczeniu obecności Maryi w Wieczerniku i o Jej obecności w chwale nieba. Danuta Mastalska kreśli pewien zarys wielkiej tajemnicy „przebywania Maryi po prawicy Syna”, której tak naprawdę nie potrafimy do końca zgłębić. Uzupełnieniem tematu jest przywołane nauczanie papieża Franciszka, gdzie mówi o Maryi Wniebowziętej jako Matce, która „czeka, aż dzieci wrócą do domu”.
W tematyce formacji maryjnej Czytelnik znajdzie artykuł o Matce Bożej z Góry Karmel – Mistrzyni życia duchowego i kontemplacyjnego; o Patronce naszych wyborów pośród kryzysów i Opiekunce ludzkich dróg, zwłaszcza na emigracji. Sięgając do tematów wiary i rodziny, autorzy wyjaśniają: czym jest Tradycja, która pochodzi od Boga, a czym tradycje w Kościele; w czym tkwi sens cierpienia i bólu i czy można je zwyciężyć; jak kształtować sumienie dziecka, by umiało dokonywać mądrych wyborów i jak budować dla niego fundamenty ufności i zawierzenia Bogu.
W dziale „Pielgrzymujemy do…” Maria Nowakowska zaprasza Czytelników do sanktuarium maryjnego w Przeczycy, gdzie kultem otoczona jest figura Matki Bożej Wniebowziętej. Swoim pięknem w przeczyckim sanktuarium zachwyca też neogotycki kościół, a zwłaszcza bogata polichromia wnętrza.
Jak w każdym numerze „Zeszytów” i bieżący ubogacają modlitwy i rozważania, by zawierzyć Matce Bożej drogi naszego życia i codzienne sprawy.
Niech lektura „Zeszytów Maryjnych” przybliża Was do Boga i do Maryi, i pomaga w pięknym życiu każdego dnia – życzy Czytelnikom redaktor naczelny, ks. dr Janusz Kumala MIC.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne 3(135) maj - czerwiec 2020
Z Maryją w Kościele
O Maryi jako pierwowzorze Kościoła, znaczeniu błogosławieństwa Matki Bożej, relacji między Eucharystią i Kościołem, a także o rodzinie jako kruchym skarbie i domowym Kościele przeczytać można w najnowszym numerze „Zeszytów Maryjnych”.
Autorzy czasopisma poruszają także aktualne problemy społeczne. W majowo-czerwcowym numerze przeczytać można o relatywizmie i subiektywizmie, czyli naszym „widzimisię” w kontekście religii i wiary. Podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, „Czy epidemia jest Bożą karą?” oraz refleksję nad niemożnością uczestniczenia w liturgii z powodu pandemii.
„Zeszyty” dostarczają także tekstów modlitw, rozważań i świadectw, przybliżają nauczanie papieskie. W każdym z numerów czytelnik ma okazję poznać kolejne sanktuaria maryjne. Tym razem redaktorzy zabiorą nas do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wieliczce.
„Oby każde zapisane w «Zeszytach» słowo przyczyniło się do tego, by ci, którzy je przeczytają, mogli otworzyć swoje uszy i usłyszeć Boga, który szepce im słowa miłości” – mówi ks. Janusz Kumala MIC, redaktor naczelny czasopisma.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju Nr 2(88) kwiecień - czerwiec 2020 kwartalnik
Prawdziwe orędzie pokoju przynosi Zmartwychwstały Chrystus. Tylko w Jego zwycięstwie nad złem, szatanem i śmiercią otrzymujemy dar pokoju, który nazywamy odkupieniem. Dzięki Bożej łasce człowiek może doświadczać harmonii relacji z Bogiem, bliźnimi i z samym sobą. A na tym właśnie polega istota pokoju.
Obyśmy potrafili przyjąć Chrystusowy dar pokoju i cieszyli się nim każdego dnia. Przyjęcie łaski pokoju owocuje zaangażowaniem w tworzenie kultury pokoju. Dzisiaj w świecie potrzeba uzdrowienia ludzkich serc, które zranione grzechem, są źródłem wojen i konfliktów. Mimo że ludzkość chlubi się wielkimi osiągnięciami cywilizacyjnymi, to przecież nadal nie umie żyć w pokoju. Oprócz licznych wojen, nadal istnieje powszechna nieufność, która wyraża się w ciągłym powiększaniu arsenałów różnego rodzaju broni. Powszechne braterstwo ludzi jest dalekie od ideału. Świadomość tego jeszcze bardziej mobilizuje nas, uczniów Chrystusa, aby angażować się w budowanie pokoju w świecie. Najpierw chodzi o ten świat blisko nas, a więc pokój w sercu, pokój w relacjach z Bogiem, pokój z ludźmi. W ten sposób krąg pokoju będzie się poszerzał. To nasza droga pokoju. Wobec wojny z koronawirusem takiej właśnie drogi pokoju wszyscy potrzebujemy.
Maryja jest pierwszą osobą, która doświadczyła mocy Chrystusowej łaski pokoju. Wydarzyło się to w chwili Jej Niepokalanego Poczęcia, czyli w pierwszej chwili Jej istnienia. Wtedy bowiem została zachowana od grzechu pierworodnego i obdarzona pełnią łaski, czyli pełnią pokoju. Od samego początku żyła w doskonałej harmonii z Bogiem i całkowicie otwarta na bliźnich. Umocnieni Jej przykładem możemy z ufnością spoglądać na Zmartwychwstałego Chrystusa, ponieważ Jego moc także nas ogarnęła w początkach naszego życia, a mianowicie w chwili chrztu świętego. Otrzymaliśmy wtedy łaskę, aby móc cieszyć się pokojem.
Życzę Wam, drodzy Czytelnicy, owocnej lektury obecnego numeru „Matki Pokoju”. Zachęcam też i proszę, aby promować w swoim środowisku nasze czasopismo, by poszerzał się krąg apostołów pokoju.
- Janusz Kumala MIC
Dyrektor Centrum Formacji Maryjnej
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne 2(134) marzec - kwiecień 2020
Z Maryją pod krzyżem Pana
„Zeszyty Maryjne” uczą Czytelników, jak przyjąć Maryję do swojego życia i na Jej wzór stawać się doskonałym uczniem Pana. Nie dokona się to, jeśli wraz z Nią nie staniemy pod krzyżem Chrystusa, by z tej perspektywy spojrzeć na swoje życie, a zwłaszcza na jego trudy, cierpienia i smutki. To Ona, Matka bolejąca pod krzyżem Syna, a jednocześnie nieustraszona i wierna Służebnica Pana, jest przykładem życia dla każdego z nas i dla całego Kościoła. Jest, o czym mówią nam modlitwy zawarte w „Zeszytach”: Matką Nadziei, która nigdy nie zwątpiła w Słowo objawione światu; Kobietą waleczną, której orężem jest zawierzenie Bogu; Służebnicą Pańską aż po krzyż i na wieki wypełniającą wole Ojca.
Bieżący numer „Zeszytów” uczy nas postawy św. Jana, który wypełnia wolę Jezusa i przyjmuje Maryję do siebie. Danuta Mastalska wyjaśnia, że istotą „przyjęcia” jest: Żyć tym, co Ona [Maryja] nosiła w sercu i spełniała w swym postępowaniu. A Jej serce wypełniała miłość do Boga, do Chrystusa, gorące pragnienie służenia Mu i uwielbiania Go. Ksiądz Janusz Kumala natomiast wskazuje na praktyczne konsekwencje przyjęcia Maryi jako Matki, między innymi, by uznać Ją za wzór do naśladowania.
W kolejnych artykułach numeru przeczytamy, jak naśladować Maryję: w uwielbianiu Chrystusa i przyjęciu Jego Ofiary, zwłaszcza w Eucharystii, w cichej modlitwie, w obumieraniu dla Chrystusa i w Chrystusie, w cierpliwym cierpieniu, znoszeniu choroby i w rodzinnych kryzysach. A z wszystkimi intencjami, które zrodzą się w sercach Czytelników podczas lektury „Zeszytów”, pielgrzymować będziemy do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu.
Życzymy owocnej lektury, byśmy stawali się, na zwór Maryi, pokornymi sługami pełniącymi wolę Pańską.
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 96 godziny
Matka Pokoju Nr 1(87) styczeń-marzec 2020
Jako ludzie pokoju jesteśmy powołani, aby budować pokój na świecie. W pierwszej kolejności zaczynając od samego siebie, bo kto nie ma pokoju serca, ten nie będzie potrafił wprowadzać pokoju wokół siebie.
Warunkiem pokoju wewnętrznego jest postępowanie zgodnie z wolą Bożą. Tylko wtedy wybieramy to, co służy pokojowi, i żyjemy w harmonii z Bogiem działającym w świecie. Wówczas też właściwie oceniamy wydarzenia i pragniemy, aby wszystkie przyczyniały się do budowania pokoju.
Zachwianie tej harmonii staje się powodem niepokoju i wojen, najpierw w głębi naszego serca, potem fala niepokoju ogarnia coraz więcej ludzi, którzy albo nam przeszkadzają w realizacji naszych pomysłów na życie, albo należy ich zniszczyć, by móc robić to, co się nam podoba.
Biblia takich ludzi określa bezbożnymi, dla których nie ma pokoju (por. Iz 48,22). Nie znają drogi pokoju, prawości nie ma w ich postępowaniu. Uczynili krętymi dla siebie własne swoje ścieżki, kto nimi chodzi, nie zazna spokoju (Iz 59, 8).
Rozpoczynamy kolejny rok naszego życia. Prośmy Boga, aby wskazywał nam właściwą drogę i pomagał nią kroczyć w pokoju. Codziennie otwierajmy się na Jego wolę i pilnie ją wypełniajmy.
Razem z nami jest Maryja, Matka i Królowa Pokoju. Z radością przyjęła Syna Bożego, który przyszedł na świat, aby pojednać go z Bogiem i wprowadzić harmonię między ludźmi. Niestety, grzech ciągle jest przeszkodą w osiągnięciu pokoju w stosunkach międzyludzkich. Stąd też powierzmy się Maryi Niepokalanie Poczętej, czyli żyjącej od początku istnienia bez grzechu, aby z Jej pomocą przyjmować Bożą łaskę, która będzie nas chronić przed tym, co złe i grzeszne, a umacniać w czynieniu dobra.
Zachęcam do dalszej prenumeraty naszego czasopisma. Proszę też mówić o nim w swoim środowisku, przekazać komuś do przeczytania. Dzisiaj brakuje pokoju nie tylko w wielu rejonach świata, ale też w wielu ludzkich sercach, w rodzinach i miejscach pracy. Zazdrości i zawiści niszczą harmonię z bliźnimi i z Bogiem, a to pierwszy krok do otwartych wojen. Bądźmy apostołami pokoju!
- Janusz Kumala MIC
Kustosz sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Dyrektor Centrum Formacji Maryjnej w Licheniu
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny
Zeszyty Maryjne 1(133) styczeń - luty 2020
W pierwszym tegorocznym numerze „Zeszytów Maryjnych” wchodzimy w tajemnicę Bożego Narodzenia i kontemplujemy Świętą Bożą Rodzicielkę, która zrodziła Zbawiciela i w swej miłości ofiarowała Go ludzkości. Ta ofiara, której dokonała w świątyni, pokazuje nam otwartą i ofiarną miłość Maryi – otwartą na odchodzenie Syna, by był w tym, co należało do Jego Ojca. I choć Jej matczyne ręce pragną, by objąć Jezusa i przytulić do serca, to jednak wie, że nie dla siebie Go piastowała, lecz dla świata, byśmy my mogli stać się dziećmi Bożymi, synami w Synu.
W radości Bożego Narodzenia spotykamy się z Nowonarodzonym Chrystusem, zgłębiamy Jego tajemnicę Wcielenia, lecz – jak podaje ks. Janusz Kumala MIC – i Mędrcy, odnajdując Jezusa, spotkali również Maryję. Nie zamierzali Jej szukać, a jednak znaleźli… I każdy, kto prawdziwie szuka Jezusa, zawsze znajdzie z Nim Maryję. Maryja jest z Jezusem i przez Niego dochodzimy do Jej poznania.
Warto sięgnąć nie tylko po bieżący numer „Zeszytów”, lecz i kolejne tegoroczne wydania w prenumeracie, by takimi drogami poznawać naszą najukochańszą Matkę – „Przez Jezusa do Maryi” na drogach naszej codzienności, naszej wiary, w naszej rodzinie, parafii, w dniach boleści i szczęścia. O tym są nasze „Zeszyty Maryjne”.
Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 96 godziny